Autorejestratory – Wszystko o wideorejestratorach

Poradnik zakupowy – Bateria czy kondensator?

Wideorejestrator – akumulator czy kondensator

 

Bardzo często pojawiającym się pytaniem przy wyborze urządzenia jest pytanie o to jak rozwiązane jest zasilanie w wideorejestratorze i na jak długo wystarcza bateria w mojej kamerze.

Podstawowym zagadnieniem jakie należy poruszyć w tym przypadku jest istota zamontowanej baterii lub kondensatora w wideorejestratorze. Otóż najważniejszym zadaniem baterii lub kondensatora w kamerze samochodowej nie jest podtrzymanie zasilania w trybie parkingowym lecz chwilowe podtrzymanie zasilania po wyłączeniu zapłonu w samochodzie do czasu poprawnego zamknięcia nagrania i właściwego wyłączenia wideorejestratora. Pojemność stosowanych baterii w wideorejestratorach waha się  granicach 150-450 mAh, oznacza to teoretycznie że taka pojemność pozwoliła by na kontynuowanie pracy wideorejestratora raptem przez kilka może kilkanaście minut.

Dlatego też należy sobie uświadomić że kamera samochodowa która nie posiada stałego zasilania nie ma możliwości kontynuacji pracy po zaniknięciu zasilania z gniazda zapalniczki. Aby móc kontynuować pracę w trybie parkingowym stosowane są specjalne powerbanki lub instalacje pobierające zasilanie bezpośrednio z instalacji elektrycznej pojazdu.

Obecnie wielu producentów korzysta z innych rozwiązań niż zasilanie bateryjne które ma swoje istotne wady, takim rozwiązaniem jest zasilanie z kondensatora który pozbawiony jest wielu bolączek na które cierpi zasilanie bateryjne.

Dlatego odpowiadając na fundamentalne pytanie na jak długo wystarczy bateria w mojej kamerze samochodowej, odpowiadamy:

na tyle długo aby poprawnie zamknąć nagranie i wyłączyć kamerę.

kondensatory w wideorejestratorze

Akumulator w wideorejetratorze – wady i zalety

Zaczynając od zalet których jest niewiele to zaletą zasilania bateryjnego jest to że akumulator pozwala na działanie wideorejestratora przez kilka może kilkanaście minut po wyłączeniu zapłonu. Drugą zaletą jest to że możemy uruchomić wideorejestrator bez zasilania z pojazdu, nie będzie to zbyt długie działanie, ale zawsze jest to jakieś pocieszenie w odróżnieniu od kondensatorów.

Jakie zatem wady ma zasilanie bateryjne?

Jest tego całkiem spora ilość, zacznijmy od tego że akumulatory Li-Ion ulegają stopniowemu zużyciu co z czasem powoduje powolną utratę pojemności akumulatora oraz obniża skutecznie jego sprawność. Akumulatory przeważnie mają małą pojemność dlatego ich zużycie z czasem może doprowadzić do tego że funkcjonowanie wideorejestratora będzie dalekie od ideału a mianowicie naganie które powinno zostać zamknięte po zaniku napięcia nie zostanie poprawnie zakończone co w efekcie spowoduje brak możliwości odtworzenia materiału z kamery. Jest to o tyle uciążliwe że w większości urządzeń nie ma możliwości akumulatora a co za tym idzie, wideorejestrator po zużyciu się akumulatora nie będzie nadawał się do dalszego użytku.

Gwarancja niestety nie obejmuje utraty pojemności akumulatorów albowiem jest to „naturalny” proces eksploatacyjny a co za tym idzie wideorejestratory wyposażone w zasilanie bateryjne zużywają się i ten proces może nastąpić w czasie trwania okresu gwarancji a sama naprawa gwarancyjna może okazać się niemożliwa z tego powodu że akumulatory wyjęte są z ochrony gwarancyjnej w pełnym zakresie trwania gwarancji.

Bardzo istotną wadą wideorejestratorów z zasilaniem akumulatorowym jest ich wysoka podatność na warunki atmosferyczne. Wprawność w trakcie mrozów jest bardzo ograniczona a co za tym idzie pozostawianie wideorejestratora wyposażonego w baterię w ciągu zimy w aucie oznacza szybsze jego zużycie. Nie bez znaczenia dla wideorejestratora ma wysoka temperatura panująca wewnątrz auta w czasie letnich upałów. Akumulatory w urządzeniach w nie wyposażonych potrafią spuchnąć i zniszczyć urządzenie. W ekstremalnych przypadkach może dojść do wywołania zapłonu w aucie, dlatego należy unikać pozostawiania wideorejestratorów z zasilaniem akumulatorowym w pojeździe wystawionym na działanie wysokich temperatur.

 

Kondensator w wideorejestratorze – wady i zalety

Zaczynając od wad, kondensator gromadzi energii tylko na kilka, kilkanaście sekund niezbędnych do zamknięcia nagrania przez co nie ma możliwości uruchomienia wideorejestratora bez właściwego źródła zasilania.

Jakie są zatem zalety kondensatora w wideorejestraotrze?

Jest to dokładne odwrócenie wad jakie trapią zasilanie akumulatorowe, otóż wideorejestrator wyposażony w kondensator będzie służył nam długie lata albowiem kondensatory ulegają bardzo powolnemu zużyciu, ich żywotność może przekroczyć żywotność samej kamery, więc nie mamy efektu zużycia elementu zasilającego jaki występuje w kamerach samochodowych wyposażonych w akumulator. Kondensatory są praktycznie obojętne na warunki atmosferyczne przez co bez problemu możemy zostawić wideorejestrator w zimne siarczyste mrozy oraz w upalne tropikalne dni. Nie musimy obawiać się efektu spuchnięcia czy zniszczenia urządzenia.

Więc jeżeli nie odstrasza nas brak możliwości uruchomienia urządzenia bez dodatkowego zasilania zalecamy użycie wideorejestratorów wyposażonych w kondensatory, tym bardziej że coraz większa ilość poważnych producentów przesiada się na zasilanie kondensatorowe.

Polecamy wideorejestrator Viofo A129 który wyposażony jest w zasilanie za pomocą kondensatorów.

Podsumowanie:

Bateria li-ion

ZALETY:
  • możliwość uruchomienia wideorejestratora bez dodatkowego zasilania.
WADY:
  • stopniowe zużycie akumulatora;
  • niska sprawność w niskich temperaturach;
  • ryzyko spuchnięcia i uszkodzenia kamery.

Kondensator

ZALETY:
  • wysoka trwałość wideorejestratora;
  • odporność na warunki zewnętrzne;
  • szybki czas ładowania.

WADY

  • brak możliwości uruchomienia kamery  bez zasilania zewnętrznego;
  • podatność na rozładowanie w razie chwilowego spadku napięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *